Bakterije u šumskom zemljištu poboljšavaju raspoloženje i deluju antidepresivno
Mycobacterium vaccae je bakterija koja se nalazi u zemljištu šuma i koju ljudi progutaju ili udahnu kada provode vreme u šumi ili prirodi. Naučno je potvrđeno da pomenuta bakterija ispoljava antidepresivno i anksiolitičko dejstvo na nervne ćeije i mozak, poput lekova (antidepresivi i anksiolitici).
Bakterija povećava lučenje serotonina (hormona sreće), poboljšava kognitivne funkcije, pažnju, koncentraciju i pamćenje, kao i raspoloženje i ima pozitivan uticaj na Hronovu bolest i na reumatoidni artritis.
Zahvaljujući Mycobacterium vaccae, šume i šumsko zemljište smanjuju stres i podižu raspoloženje.
Mikrobi iz zemljišta šume i ljudsko zdravlje
Nedostatak serotonina u mozgu povezan je sa depresijom, napetošću, besom, agresijom i nezadovoljstvom, opsesivno-kompulzivnim i bipolarnim poremećajem. Naučno je dokazano da je Mycobacterium vaccae prirodni antidepresiv koji se nalazi u visokim koncentracijama u šumama i da nema štetnih efekata na zdravlje.
Kako vas šuma može usrećiti
Bakterija koja deluje protiv depresije dovodi do porasta citokina i povećava nivo serotonina u mozgu i telu, koji deluje antidepresivno.
Vrtlari udišu bakterije, imaju kontakt s njom i ulazi im u krvotok kada na rukama postoji ranica ili drugi put za infekciju. Prirodni učinci tih antidepresivnih bakterija u tlu mogu se osjetiti i do 3 tjedna ako su pokusi sa štakorima indikacija.
Zato izađite u šumu i poboljšajte svoje raspoloženje; promenite svoj život nabolje!
Šume koje imaju najveće koncentracije Mycobacterium vaccae nalaze se na Sokolskim planinama i Miletini u zapadnoj Srbiji.
Dr Milan Popović
Doktor medicine na specijalizaciji psihijatrije, RE&KBT psihoterapeut pod supervizijom